منبع انبساط پکیج چیست؟

منبع  انبساط قطعه ای می باشد که در تمامی پکیج ها وجود دارد. این قطعه همانطور که در شکل مشاهده می نمائید قطعه ای است که دارای شکل های مختلف است .

وظیفه منبع  انبساط چیست؟

وظیفه منبع  انبساط ثابت نگه داشتن فشار آب داخل سیستم گرمایش در پکیج می باشد.

همانطور که میدانید با بالا رفتن دمای آب حجم آب افزایش می یابد. با توجه به اینکه فضای داخل پکیج و لوله کشی ثابت می باشد پس بالا رفتن دما منجر به بالا رفتن فشار در پکیج می شود.

در صورتی که قطعه ای مانند منبع  انبساط در پکیج وجود نداشته باشد افزایش دما منجر به افزایش فشار بیش از حد میشود و سپس شیر اطمینان عمل میکند.

بدین ترتیب منبع انبساط که در آن بالشتک هوایی وجود دارد افزایش فشار پکیج را جبران میکند

پس از ارائه توضیحات در مورد منبع انبساط پکیج،  قصد داریم تا در خصوص باد زدن منبع انبساط پکیج اطلاعاتی را برای علاقمندان ارائه نمائیم

همواره تنظیم باد و باد زدن منبع انبساط پکیج به دلیل خالی شدن باد پکیج می‌باشد که می‌تواند دلایل زیادی باعث خالی شدن باد پکیج باشد. حتما به یاد داشته باشید که قبل از باد زدن منبع انبساط پکیج ابتدا دلیل خالی شدن باد آن را بررسی و سپس برای باد زدن اقدام نمایید

باد داخل منبع انبساط می‌تواند هوای معمولی و یا ازت باشد ولی خیلی در عملکرد منبع انبساط نوع این باد تاثیرگذار نیست

روش باد زدن منبع انبساط پکیج با تلمبه

برای این کار ابتدا باید از خاموش بودن دستگاه و خالی بودن مدار گرمایش پکیج از فشار اطمینان حاصل کنیم. برای این منظور ابتدا پکیج را از برق در بیاورید تا کاملا خاموش شود

سپس باید آب مدار را خالی کنید. برای این کار ابتدا شیر ورودی آب سرد دستگاه را محکم ببندید.سپس آب پکیج را تخلیه کنید.

تنظیم فشار باد پکیج

مدار پکیج که کاملا از آب خالی شود فشار دستگاه صفر می‌شود. حالا بدون اینکه پکیج را بخواهید پایین بیاورید که البته امکان‌پذیر هم نیست، باید به سراغ منبع  انبساط در پشت دستگاه و در مجاورت هود دستگاه دسترسی پیدا کنید

والو منبع  انبساط را پیدا کنید و سری آن را با دست باز کنید ابتدا با سر پیچ گوشتی و یا یک وسیله فلزی دیگر سوزن والو را فشار دهید، این کار برای تست سلامت منبع  انبساط انجام می‌شود. اگر منبع سالم باشد کمی باد از آن خارج می شود بعضی مواقع بادی خارج نمی‌شود و باد به هر دلیلی خالی شده است که باید بررسی شود حتی گاهی اوقات آب خارج می شود که در این مرحله دلیل بر سوراخ بودن منبع نمی باشد.

حالا فشار پکیج را باید تست کنید.

این کار را با استفاده از یک فشارسنج انجام دهید. فشار معمول و استاندارد پکیج یک بار است که معمولا دو صدم پایین‌تر و بالاتر اشکالی نخواهد داشت. مثلا اگر فشار بر روی ۰٫۸ یا ۱٫۲ هم بود فشار منبع انبساط پکیج در حد استاندارد است و نیازی به تنظیم فشار ندارید.

اما اگر فشار بیشتری در منبع انبساط بود که البته خیلی بعید است بهتر است کمی از فشار را خالی کنید.

برای این کار با همان سر پیچ گوشتی کمی سوزن را فشار دهید تا باد اضافی خالی شود. البته زیاد نه. حالا دوباره باد و فشار منبع را بررسی کنید. به حدود یک بار که رسید کافی است. درب والو را ببندید و کار تمام است.

منبعی به نام انبساط

اما اگر فشار منبع کمتر از حد نرمال بود باید با استفاده از یک تلمبه معمولی دوچرخه منبع انبساط را باد بزنید. گیره تلمبه را روی سری والو قفل کنید و با محکم کردن جای تلمبه منبع را باد می‌زنیم. معمولا در شرایط عادی که منبع خالی خالی از باد باشد گفته می‌شود که با ۵۵ بار باد زدن همان یک بار مخزن باد می‌شود

البته این نسبی است و حتما باید از فشارسنج برای تعیین میزان فشار منبع انبساط استفاده شود. سعی کنید فشار را درست بر روی یک بار تنظیم کنید. پس از آن کمی کف صابون روی سری والو بزنید تا مطمئن شوید که والو سوزنی باد خالی نمی کند، اگر باد نداد می‌توانید درب والو را محکم ببندید و کار را تمام کنید.

حالا باید تمامی مسیر‌های رادیاتورها را باز کنید، شیرپرکن را باز کنید و شیر ورودی آب سرد را هم باز کنید تا مدار گرمایش پر شود و بر روی ۱٫۵ بار تنظیم شود.

در نظر داشته باشید که پس از اتمام کار باید رادیاتورها و همه تجهیزات گرمایشی مانند حوله خشک کن را هواگیری و دوباره فشار مدار را بر روی ۱٫۵ بار تنظیم کنید.

بهتر است فردای آن روز و چند روز بعد دوباره فشار  را با فشارسنج کنترل کنید.

اگر فشار خالی کرده باشد باید دلیل خالی شدن باد بررسی شود. ممکن است سوراخ ریزی در منبع ایجاد شده باشد و یا والو سوزنی خراب شده باشد که راهی جز تعویض  ندارید.

شما هم اگر نیاز به مشاوره برای تعمیر پکیج و یا تعویض منبع انبساط خود دارید همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید تا هرچه سریعتر از خدمات مجموعه ما بهره‌مند شوید

منبع انبساط

منبع انبساط


جهت درخواست تعمیر اینجا کلیک کنید