شیر سه راهی پکیج شوفاژ دیواری

شیرسه راهی پکیج شوفاژ دیواری

 

شیر سه راهی پکیج شوفاژدیوارییکی از مهمترین قطعات در پکیج دیواری  میباشد که تقریبا بیشترین کارایی را در دستگاه دارا می باشد.

امروز میخوام در مورد شیر سه راهی پکیج دیواری توضیحاتی بدم.

شیر سه‌راهه برقی پکیج دیواری

در پکیج‌های دومبدل برای تغییر وضعیت کارکرد پکیج از حالت بهداشتی به گرمایش از شیر سه‌راهه استفاده می‌شود.

دو قطعه اصلی تشکیل‌دهنده شیر سه‌راهه، یکی موتور شیر سه‌راهه و دیگری شفت (میله) است که کارکرد موتور باعث ایجاد نیرو برای جابه‌جایی شفت و تغییر وضعیت شیر سه‌راهه و تغییر مدار فعال برای کارکرد دستگاه می‌شود.

بدین معنی که با قرارگیری در حالت گرمایش، اتصال مبدل اصلی و مبدل ثانویه قطع شده و آب با گرم شدن در مبدل اصلی به سمت وسایل گرمایش ساختمان به طور مثال رادیاتورها می‌گردد و با قرارگیری در حالت بهداشتی، اتصال مبدل اصلی به وسایل گرمایشی ساختمان قطع و آب در مسیر اصلی بین مبدل اصلی و ثانویه در جریان خواهد بود.

هنگامی که در سیستم درخواست آب گرم بهداشتی وجود دارد مسیر گرمایش بسته شده و تمام انرژی دستگاه پکیج صرف گرم کردن آب بهداشتی می‌شود.

شیر سه‌راه برقی (موتوری) از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:
۱٫موتور
۲٫شفت
۳٫بلوک سه‌راهه

موتور شیر سه‌راهه:

موتور که دارای حرکت خطی رفت و برگشت است در قسمت بالا قرار گرفته است.

با ولتاژ ۲۳۰-۲۲۰ ولت کار می‌کند. این موتور دارای سه اتصال الکتریکی است که اتصال ۱ و ۲ موجب حرکت به سمت پایین و اتصال ۲ و ۳ موجب حرکت به سمت بالا می‌شود. (اعداد ۱، ۲ و ۳ در محل اتصال ۳ رشته سیم به موتور مشخص است.

شیر سه راهی پکیج شوفاژدیواری

محرک

شیر سه راهی پکیج شوفاژدیواری

موتور شیرسه طرفه

موتور شیرسه راهی

 

لازم به ذکر است که در حالت تابستانی، شیر سه‌راهه در وضعیت آب گرم بهداشتی باقی می‌ماند و در حالت زمستانی، بعد از استفاده از آب گرم بهداشتی دروضعیت آب گرم بهداشتی باقی می‌ماند.

در صورتی که فرمانی مبنی برنیاز به گرمایش فضا صادر می‌شود (به‌عنوان مثال اعلام ترموستات اتاقی) دستگاه به حالت مدار گرمایش می‌رود.

روش تست موتور محرک

پس از اطمینان از عدم وجود اتصال بین سر فیش‌ها می توانید برق ۲۲۰ ولت را به سیم وسط و یکی از سیم‌های کناری متصل کنید. سیم وسط به صورت مشترک می‌باشد.

در صورت روشن شدن می‌بایست به آرامی بیرون آمده و با دیواره‌های محور هم‌سطح شود. در این زمان موتور خاموش شده و محور ثابت می‌شود.

در این هنگام با جابه‌جا کردن سیم کناری می‌بایست مجددا موتور روشن شده و محور به سمت داخل حرکت کند.
منبع برق
سیستم های برق
۲۳۰ vac ولتاژ
۱۰ kohm مقاومت
پین موتور
اتصال ایجاد شده
بیرونی
۱-۲
فانکشن گرمایشی
به سمت عقب
۳-۲
فانکشن بهداشتی
توجه داشته باشید: در صورت حرکت نکردن محور به سمت داخل، با نوک ابزاری آن را به سمت داخل فشار دهید. اگر با فشار دادن محور پایین رفت اشکالی وجود ندارد و موتور سالم است.

عملکرد اکثر شیرهای سه‌راهه مشابه یکدیگر است که توسط یک محور کنترل می‌شود. حرکت این محور به جلو و عقب توسط یک موتور محرک انجام می‌شود. موتور محرک شیر سه‌طرفه به سه رشته سیم متصل می‌شود.

طبق تصویر نشان داده شده، محل اتصال وسط مشترک است.

محل اتصال سمت چپ و راست در زمان‌های مختلف به نسبت نیاز مصرف‌کننده مابین حالت گرمایش و مصرفی برقرار می‌شود یا به معنای ساده‌تر،یک سمت آن به آب گرم مصرفی و سمت دیگر مربوط به آب مدارگرمایش می‌باشد.

شیر سه‌راهه می‌تواند در مسیر رفت یا برگشت نصب شود و در کار آن هیچ تفاوتی ندارد و تفاوت آن در عمر سوپاپ‌ها می‌باشد، زیرا در مسیر رفت همیشه آب گرم‌تر است و صدمه بیشتری به قطعات شیر سه‌راهه می‌رساند،

اما به علت کمبود فضا در مسیر برگشت در بیشتر دستگاه‌ها شیر سه‌طرفه در مسیر رفت نصب می‌شود.
روش تست ترمینال شیر سه‌طرفه
تست ترمینال و سوپاپ شیر سه‌ راهی در دو حالت مصرفی و گرمایشی انجام ‌می شود.
بیشتر بدانیم فن و پرشر سوئیچ دود

تست در حالت گرمایشی

دستگاه را در حالت گرمایشی روشن کنید، دمای لوله برگشت را قبل از ورود به دستگاه و بعد از پمپ به سمت مبدل مقایسه کنید. در صورت اختلاف دما بین لوله‌ها و گرم‌تر بودن لوله بعد از پمپ به سمت مبدل نشانه نشت از سوپاپ شیر سه‌ راهی پکیح به سمت مبدل ثانویه و یا خرابی بای‌پس است.
تست در حالت مصرفی
یکی از شیرهای آب گرم مصرفی را باز کنید و کمی منتظر بمانید تا دمای آب گرم مصرفی ثابت شود.

سپس دمای لوله رفت گرمایشی را چک کنید، در صورت احساس گرم بودن کردید می‌تواند نشانه نشت سوپاپ باشد که برای اطمینان یکی از شیرهای رفت یا برگشت مدار گرمایشی را ببندید

در صورت بیشتر شدن دمای آب گرم بهداشتی نشانه نشت شیر سه‌ راهی پکیج به سمت مدار گرمایشی است.